Malediwy to idealne miejsce dla osób szukających egzotycznego wypoczynku. Krystalicznie czyste wody i odosobnione plaże to raj dla miłośników słońca i plażowania. Archipelag ponad 13 000 wysp położonych na Oceanie Indyjskim oferuje turystom niezwykle relaksujące doświadczenie na wakacjach.
Kiedy najlepiej jechać na Malediwy?
Malediwy to popularny kierunek wśród turystów, którzy szukają tropikalnego raju. Temperatury sięgające około 30° C przez cały rok i duża ilość słońca sprawiają, że ten idylliczny kraj można odwiedzić w każdym okresie roku. Na Malediwach wyróżnia się jednak dwie pory roku: pora sucha (monsun północno-wschodni) i pora deszczowa (monsun południowo-zachodni).
W porze suchej (styczeń-marzec) ceny są najwyższe, ponieważ to właśnie wtedy turyści zjeżdżają się, aby doświadczyć jego plaż i słonecznej pogody.
Osobiście polecałbym miesiące na przełomie pory suchej i deszczowej, tj. kwiecień i grudzień. Będąc na początku maja byłem nieco zawiedziony pogodą. Nie tyle chodzi o temperaturę co przeszkadzał mi sztorm i brak możliwości pływania na wycieczki. Statystycznie na około 10 dni przez około 4 transport małą łodzią motorową nie był możliwy.
Chociaż deszcze mogą pojawić się praktycznie o każdej porze roku, zazwyczaj nie trwają długo. Są krótkie i intensywne. Pamiętam jak złapał mnie deszcz na wyspie Maafushi przy sklepach z pamiątkami. Pomimo, że biegłem do pensjonatu to byłem przemoczony do nitki, a deszcz przestał padać zanim przekroczyłem prób pokoju. Trwał około 5-10 minut.
Czy wybierając się na wakacje na Malediwach potrzebujemy wizy?
Uzyskanie wizy przed wyjazdem na Malediwy nie jest konieczne, ale warto pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym ważnego paszportu (musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu) oraz biletu powrotnego. Podróżni powinni również mieć potwierdzenie rezerwacji hotelu. Może być konieczne także okazanie karty lub gotówki na pokrycie kosztów pobytu.
Na lotnisku po przylocie do Male – stolicy Malediwów wydawane są tzw. wizy on arrival. Bez opłat i są ważne przez 30 dni. Jeszcze w trakcie lotu dostaniecie kartki, które należy wypełnić, aby uzyskać wizę po przylocie.
Na ile dni jechać na Malediwy?
Zależy to od celu Twojej podróży. Wycieczka na Malediwy może trwać kilka lub kilkanaście dni. Jeśli chcesz zobaczyć różne wyspy, najlepiej spędzić tam co najmniej tydzień. Niektórym turystom wystarczy jedna lub dwie noce na plażowaniu i relaksie na terenie luksusowego ośrodka.
Moim zdaniem w jednym miejscu bez wycieczek warto spędzić 4-5 dni. Sam przelot z Warszawy na Male to kilkanaście godzin. Dlatego, żeby był to komfortowy urlop to rekomenduję spędzić tam co najmniej tydzień (chyba, że łączycie wyjazd np. z podróżą na Sri Lankę). Jeśli chcecie zobaczyć różne kurorty oraz wyspy albo odbyć kurs nurkowania wówczas wybrałbym pobyt na Malediwach na 7-10 dni.
Czy warto jechać na Malediwy?
Malediwy to archipelag charakteryzujący się pięknymi plażami, czystymi wodami oraz absolutnie magicznym światem podwodnym. Są rajem na ziemi i miejsce marzeń nurków i fanów snorkellingu. Nigdzie na świecie nie widziałem lepiej zachowanej rafy koralowej.
Podróżowanie na Malediwy to idealna okazja do podziwiania naturalnych skarbów tego subtropikalnego archipelagu, a także zrelaksowania się. Osobiście jestem jednak fanem aktywnych wakacji, lubię się przemieszczać, spędzając po kilka dni w jednym miejscu. Na pewno warto Malediwy zobaczyć, bo zostają w pamięci na zawsze!:)
Temat rozwijam w osobnym wpisie pt. „Malediwy – czy warto?„.
Ile kosztuje pobyt na Malediwach?
Malediwy oferują wiele opcji, jeśli chodzi o zakwaterowanie, od tanich pensjonatów na lokalnych wyspach po drogie luksusowe kurorty z domkami tuż nad brzegiem wody. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy jesteś skłonny wydać i jakiego rodzaju doświadczenia szukasz. Ceny zaczynają się od około 200-300 zł za noc w przypadku pensjonatów, ale w przypadku luksusowych resortów ceny startują gdzieś od 1500 zł za noc.
Ceny jedzenia na Malediwach
Na lokalnych wyspach posiłki w restauracjach kosztują kilka dolarów. Jeśli jednak odwiedzicie jeden z kurortów, to ceny jedzenia mogą być znacznie wyższe; większość dań to koszt około 20 USD.
Waluta na Malediwach
Oficjalną walutą Malediwów jest rupia malediwska (MVR). Dolar amerykański (uwaga na stare lub zniszczone banknoty) jest powszechnie akceptowany, a niektóre kurorty przyjmują też euro. Karty kredytowe są również akceptowane w większości hoteli i sklepów, ale należy pamiętać, że wiele miejsc dolicza 10% opłaty za obsługę płatności kartą.
Bankomaty na Malediwach
Sektor finansowy Malediwów znacznie się rozwinął w ostatnich latach, czego szczególnie widocznym przykładem jest rozwój usług bankomatowych. Bank of Maldives jest jednym z największych banków w Male i posiada kilka oddziałów w całej stolicy. Ponadto kilka międzynarodowych banków otworzyło swoje oddziały w Male, w tym Bank of Ceylon czy State Bank of India. Na lokalnych wyspach czy w kurortach najczęściej są dostępne bankomaty.
Wakacje na Malediwach – lepiej płacić kartą czy gotówką?
Płacenie kartą jest na ogół wygodniejsze i jest też z reguły bezpieczniejsze. Pamiętam historię dwóch turystów, którzy zostali okradzeni tuż po wypłaceniu pieniędzy z bankomatu w stolicy – Male. Ktoś podjechał na motorze i wyrwał im torbę z rąk. Dlatego najlepiej gotówkę, karty czy portfel chować głęboko i w kilku miejscach.
Jednak w niektórych przypadkach korzystanie z gotówki może być bardziej korzystne, np. podczas kupowania towarów od lokalnego sprzedawcy na targu. Dodatkowo niektóre miejsca naliczają prowizję 5-10% za płatność kartą.
Niezależnie od tego, co zrobisz, pamiętaj, aby mieć przy sobie przynajmniej trochę lokalnej waluty, aby dokonać drobnych zakupów – takich jak przekąski czy napoje – bez konieczności kłopotliwego poszukiwania bankomatu lub w sytuacji odrzucenia płatności.
Transport na wyspy
Istnieje kilka różnych opcji dotarcia na poszczególne wyspy, w zależności od budżetu i preferencji. Najtańszym i najpopularniejszych wśród Malediwczyków sposobem jest publiczny prom. Publiczne promy nie pływają zwykle do resortów, ale na lokalne wyspy. Przy okazji prom jest też najwolniejszy.
Prywatne motorówki są znacznie szybsze, bardziej wygodne, ale i droższe. Dodatkowo mogą Cię zabrać bezpośrednio z lotniska. Nie będziesz musiał więc podróżować przez Male.
Wodoloty są jeszcze szybsze niż prywatne motorówki, ale są zdecydowanie najdroższą opcją.
Bezpieczeństwo na Malediwach
Malediwy to bezpieczna destynacja, ale jak każde inne miejsce, ważne jest, aby podjąć pewne środki ostrożności. Oto kilka wskazówek ode mnie:
- specjalne szczepienia nie są wymagane, ale to warto skonsultować ze swoim lekarzem;
- trzymaj swoje rzeczy pod ręką, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach. Upewnij się, że zamykasz swój pokój, kiedy cię nie ma i nie zostawiaj cennych rzeczy na zewnątrz. Najlepiej miej co najmniej dwie karty oraz gotówkę rozmieszczone w różnych miejscach.
- jeśli podróżujesz z dziećmi, upewnij się, że resort, do którego przybywasz akceptuje pobyt dzieci.
- bądź świadomy, że placówki medyczne jak szpitale są dostępne w stolicy w Małe, a transport nocą jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy.
Strój kąpielowy i ubiór na Malediwach
W kurortach na Malediwach nie obowiązuje żaden dress code, możesz więc nosić bikini na ich terenie. Zaleca się jednak unikanie noszenia bikini na lokalnych plażach, gdyż może to urazić miejscowych. Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego też noszenie bikini w miejscach publicznych jest niemile widziane.
Bikini jest zwykle akceptowalne na plaży turystycznej. Aby zapewnić integracyjną atmosferę wolności, wiele plaż wyznacza strefy specjalnie dla osób noszących stroje kąpielowe, takie jak bikini – inaczej nazywane „plażą bikini”. Opalanie się topless jest ma Malediwach całkowicie zabronione. Przed wyruszeniem w podróż najbezpieczniej dowiedzieć się w hotelu lub samym ośrodku, jaki strój jest odpowiedni w danym miejscu.
Alkohol na Malediwach
Chociaż zgodnie z prawem każdy, kto ukończył 18 lat i nie jest muzułmaninem, może kupić lub spożywać alkohol na Malediwach, to na lokalnych wyspach panuje zakaz jego sprzedaży czy spożywania.
Alkohol można kupić za to na terenie kurortów lub na łodziach. Sami Malediwczycy, zwłaszcza młodzi mają zwykle dostęp do napojów alkoholowych, jednak nie jest to tani towar.
Alkohol na Malediwach – ceny i dostępność
Alkohol nie jest powszechnie dostępny na Malediwach, ponieważ na lokalnych wyspach obowiązuje prawo muzułmańskie, które zabrania sprzedaży i spożywania alkoholu. Jednak na wyspach kurortów turyści mogą pozwolić sobie na kilka drinków według własnego uznania. Ceny są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych części świata i wahają się od około 8 do 15 dolarów za butelkę piwa (dostępne są najczęściej piwa ze Sri Lanki lub międzynarodowych marek). Drinki na Malediwach są droższe i kosztują mniej więcej 13-25 USD.
Czego nie można przywozić na Malediwy?
Wwożenie niektórych towarów na Malediwy jest surowo zabronione i wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Alkohol, wieprzowina, pornografia, narkotyki i rzeczy naruszające zasady islamu, w tym przedmioty innych kultów i religii są zakazane przez prawo krajowe. Odwiedzający muszą być świadomi tych ograniczeń. Aby uniknąć problemów z urzędem celnym po przyjeździe lub wyjeździe, warto zadeklarować wszystkie przedmioty, które nie są dozwolone typu butelka wina czy figurka Buddy. Od razu uprzedzam, że według opowieści lokalnych Malediwczyków w więzieniach na Malediwach przebywają także zagraniczni turyści. Wyjątkowo surowo traktowani są turyści posiadający narkotyki.
Czy można wywozić muszle i rafę koralową z Malediwów?
NIE. Przez wiele lat mieszkańcy Malediwów bronili swojej rafy koralowej i muszli przed wywozem. Jednak w ostatnich latach zabroniono zbierania koralowców z morskiego dna, aby chronić ekosystem. Sprzedaż jest co prawda dozwolona, ale wywóz nie.
Postaw nam kawę!
To dla mnie największa radość, że korzystasz z moich postów i rekomendacji do planowania swoich wymarzonych podróży! Jeśli moje treści i porady pomogą Ci w osiągnięciu Twoich wakacyjnych celów, będzie mi miło, jeśli okażesz wdzięczność kupując mi energetyzującą filiżankę kawy. Inwestuję dziesiątki godzin w doskonalenie każdego postu, który może pomóc innym uzyskać jak najwięcej z ich podróży, a trochę kofeiny zawsze pomaga! :)