Written by 15:22 Kolumbia

Kolumbia – przewodnik na wakacje

Odwiedź Kolumbię i przeżyj wspaniałą przygodę, pełną dziwacznego, kolonialnego bogactwa. Zobacz niesamowite naturalne piękno i odkryj skarby kulturowe tego państwa. Przeżyj magię Kolumbii razem z nami – dowiedz się o tym kraju więcej z naszego kolumbijskiego przewodnika na wakacje!

Kolumbia Wakacje Przewodnik

Kolumbia Wakacje

To miała być podróż życia. Od wielu miesięcy przeszukiwałem internet na temat najpiękniejszego miejsca do podróży. Pojawiały się różne kraje: Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Panama ale też bardziej egzotyczne jak Nikaragua, Honduras czy Salwador. Szukałam komentarzy innych fanów podróży z plecakiem, najlepiej poza utartymi szlakami i niewielką liczbą turystów.

W tym wpisie znajdziesz informacje praktyczne o wczasach w Kolumbii – dlaczego wybrałem ten kraj, a nie Peru, Chile czy Brazylię, mój plan podróży, czy jest bezpiecznie, co trzeba wiedzieć, ile pieniędzy zabrać i czy warto wybrać ten kraj na wakacje.

Jaki kraj w Ameryce Południowej lub Środkowej wybrać?

Czytając Reddita, doszedłem do wniosku, że Kostaryka i Panama są zbyt turystyczne i co za tym idzie dość drogie. W przypadku Kostaryki zachęcała mnie przyroda, nieco zniechęcała informacja o miejscu opanowanym przez amerykańskich turystów. Osobiście nie jestem fanem zorganizowanych wycieczek czy drogich biletów wstępu do parków narodowych. Jeśli Panama jest turystyczna, to Kostaryka ultra hiper turystyczna. Salwador odrzuciłem z uwagi na to, że był chyba najmniej bezpiecznym krajem z tej listy. W Gwatemali już byłem. Peru skreśliłem jako kraj zbyt popularny, a Brazylię z uwagi na wielkość kraju.

W tych wszystkich komentarzach, podobnie jak na forach zwykle wygrywała Kolumbia. Jako fan kawy wybór nie mógł być więc inny jak kupno biletów lotniczych z Warszawy do stolicy kraju – Bogoty. Jak zawsze też koronnym argumentem była promocja na loty do Kolumbii od Turkish Airlinies. Za bilety lotnicze na trasie Warszawa-Bogota dla 2 osób w obie strony z przesiadką w Stambule zapłaciłem 3225,99 zł.

Jaka jest Kolumbia?

Kolumbia to piękny kraj o niesamowitych krajobrazach, obfitujący w skarby natury. W Kolumbii możesz również cieszyć się łatwym dostępem do morza i lasów deszczowych. Przede wszystkim jednak Kolumbia oferuje turystom szeroką gamę atrakcji – od rajskich plaż, przez góry, plantacje kawy, małe wioski aż po duże metropolie miejskie jak Bogota czy Medellin.

Kolumbia – bezpieczeństwo i transport

Kolumbia to też jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Ameryce Łacińskiej, a nawet w całej Ameryce Południowej. Na miejscu możesz liczyć na gościnnych i serdecznych mieszkańców tego pięknego kraju Przy tym wszystkim w Kolumbii istnieje bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura transportowa, co pozwala na wygodne przemieszczanie się między miastami lub całymi regionami.

Plan pobytu w Kolumbii

Co chciałem zobaczyć w Kolumbii? Mój czy właściwie nasz pobyt w Kolumbii miał trwać 15 dni. I mało, i dużo. Idealnie lubię spędzać w jednym miejscu 2-5 dni, więc mogłem swobodnie zaplanować 3-4 miejsca, które odwiedzimy.

Nie tracąc czasu na stolicę Kolumbii – Bogotę od razu wykupiłem loty do uroczej Cartageny na dzień przylotu (8 marca 2020 roku). Potem łodzią na wyspę Isla Grandę. Powrót do Cartageny i tym razem kilkudniowy pobyt w niej. Lot do Pereira (14 marca 2020) i przejazd do Salento. Wizyta w dolinie Valle de Cocora i obowiązkowo w sanktuarium kolibrów.

Następnie planowaliśmy podróż autobusem do wioski Jardin i spędzenie kilku dni z jej mieszkańcami, żeby poczuć i poobserwować życie zwykłych Kolumbijczyków. W końcu przyszła kolej na duże miasto czyli Medellin (miasto barona narkotykowego Pablo Escobara). Na koniec już tylko Bogota i lot powrotny z Turkish Airlines do Warszawy. Moim zdaniem idealny plan na, łączący aktywny travel z czasem na relaks.

Plan podróży po Kolumbii

 1. Cartagena
 2. Wyspa Isla Grandę
 3. Salento i wycieczka na woskowe palmy w Valle de Cocora
 4. Przejazd autobusem do Jardin i pobyt w małym miasteczku
 5. Przelot i pobyt w Medellin
 6. Powrót samolotem do Bogoty i wylot do Polski

Co jeszcze warto zobaczyć w Kolumbii? Na pewno pustynię Tatacoa i Manizales + Park Narodowy Recinto del Pansamiento. Najbardziej jednak żałowałem tego, że nie udało mi się zmieścić w naszym planie wizyty w Leticia i trekkingu po amazońskiej dżungli.

Kiedy najlepiej jechać do Kolumbii?

Najlepszy czas na wyjazd do Kolumbii zależy od tego, czego szukasz podczas swojej wizyty w tym kraju. Jeśli chcesz cieszyć się plażami, najlepszy czas to okres od grudnia do kwietnia. Jeśli interesuje Cię trekking i wędrówki, to dobry jest jeszcze okres od czerwca do sierpnia. Generalnie wtedy pogoda w Kolumbii jest najlepsza. Jeśli nie lubisz deszczu, to bezpieczniej będzie unikać podróży we wrześniu i październiku.

Zasadniczo jednak, jeśli chcesz cieszyć się poznawaniem kultury czy ludzi, każdy czas jest dobry na wakacje w Kolumbii! Pamiętaj, że Kolumbia to ogromny kraj z wieloma różnymi klimatami, więc wszystko zależy od tego, jaką część Kolumbii planujesz odwiedzić. Zawsze warto dostosować termin podróży do swoich priorytetów!

Czy Kolumbia jest bezpieczna?

Tak, Kolumbia jest bezpieczna. W rzeczywistości jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej przyjaznych krajów w Ameryce Południowej.

W ciągu ostatnich kilku lat kraj ten poczynił znaczne postępy w zakresie bezpieczeństwa i jest obecnie uważany za jeden z najbezpieczniejszych krajów Ameryki Łacińskiej.

Jak w przypadku każdego miejsca, ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek podczas podróży i unikać obszarów, które są znane jako niebezpieczne. Ale ogólnie rzecz biorąc, Kolumbia jest bardzo bezpiecznym miejscem do odwiedzenia. I takie miałem wrażenie podróżując po kraju. Przyjemnie, przytulnie, gościnnie i bezpiecznie.

Mural z Cartageny
Mural z Cartageny

Jaka waluta obowiązuje w Kolumbii?

Oficjalną walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie (COP). Dzieli się na 100 centavos. Dostępne są monety o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 pesos oraz banknoty o nominałach 1000, 2000, 5000, 10000 i 20000 pesos.

W niektórych miejscach turystycznych akceptowane są również dolary amerykańskie (USD).

Czy trzeba wizę do Kolumbii?

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Dla turystów okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi 90 dni z możliwością jego przedłużenia o kolejne 90 dni. Dokumentem wymaganym jest za to paszport ważny przez co najmniej następne 6 miesięcy.

Czego na wwozić do Kolumbii?

Do rzeczy, których nie wolno przywozić do Kolumbii należą między innymi: narkotyki, broń palna i amunicja, rośliny i zwierzęta chronione przez Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), fałszywe waluty i pornografia. Warto również pamiętać, że podróżni nie mogą wwozić do kraju żadnych owoców ani warzyw.

Ile kosztuje pobyt w Kolumbii?

To zależy od tego, czego szukasz. Jeśli Twoim celem jest hostel lub tani hotel, to możesz znaleźć nocleg już za 10 dolarów za noc. Jeśli szukasz czegoś nieco ładniejszego, to prawdopodobnie będziesz musiał wydać w okolicach 50-70 dolarów za pokój za noc.

Super ekskluzywne miejsce to już koszt rzędu 200 dolarów za noc.

Koszt moich noclegów w Kolumbii

Poniżej podaje swoje przykładowe koszty za wynajem pokoi dla 2 osób.

 1. Cartagena – Aqui me quedo 139,96 zł / 2 noce
 2. Isla Grande – Ecohotel Arte y Aventura 248,81 zł / 2 noce
 3. Cartagena de Indias – Casa Hostel Shalom Adonai 83,13 / 2 noce
 4. SalentoEcofinca Salento (dawniej El Cardenal Ecolodge) 145,90 zł / 3 noce
 5. Jardin – Natural Mistic ? / 3 noce
 6. Medellin – La Case de Lila ? / 2 noce
 7. Bogota – Habitaciones C&S Bogota ? / 1 noc

Oczywiście, ceny noclegu, to nie wszystko, bo jest jeszcze jedzenie, transport czy atrakcje.

Koszt obiadu jest na pewno niższy niż w Polsce. Transport jest natomiast znacznie tańszy. Więc ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, że Kolumbia jest niedrogim krajem do odwiedzenia.

Bankomaty w Kolumbii

W całej Kolumbii znajduje się wiele bankomatów. Nie miałem żadnych problemów z wypłatą gotówki z nich. Należy jednak pamiętać, że różne banki mogą mieć różne opłaty. W tym zarówno właściciela bankomatu (dodatkowe opłaty będą widoczne przed wypłatą pieniędzy), jak i Twojego banku za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą lub przewalutowanie.

W jakich bankomatach wypłacimy gotówkę bez prowizji?

Mowa tutaj o prowizji dla właściciela bankomatu. Jeśli w swoim banku masz przewidziane opłaty za wypłatę gotówki za granicą to tej części nie unikniesz. Dodatkowo jednak często bank lub podmiot obsługujący ATM pobierze dodatkową prowizję, najczęściej procentową od wypłaty.

W czasie naszego pobytu znaleźliśmy dwa typy bankomatów, które nie pobierają prowizji. Były to sieci banków BBVA Colombia i Davivienda.

Wskazówka: My wypłaciliśmy gotówkę od razu po wylądowaniu na lotnisku w Bogocie, czekając na nasz kolejny lot do Cartageny. Bankomat BBVA znaleźliśmy nie bez trudu. Jest ukryty w okolicy wyjścia o numerze 5 obok kantoru.

Co zrobić w swoim banku przed wyjazdem z Polski?

Rozsądne jest również poinformowanie Twojego banku o planowanej podróży, aby nie zablokował on Twojego konta z powodu nietypowej aktywności. Chociaż z tym różnie bywa i czasem konsultant bezradnie rozkłada ręce.

Na jak długo jechać do Kolumbii?

Zalecałbym spędzenie co najmniej 8 dni w Kolumbii, aby dobrze poczuć ten kraj. Jest tu wiele do zobaczenia i zrobienia, poza tym sama podróż lotnicza z Polski pochłonie kilkanaście godzin. Dlatego uważam, że optymalnie jest zaplanować w Kolumbii 15 dni. To wystarczy na odwiedzenie około 4 miejsc.

Kolumbia to fascynujący kraj o bogatej kulturze i zachwycającej naturalnej scenerii. Z pewnością będziesz chciał poświęcić czas na zwiedzanie głównych miast – Medellin, Cali, Cartageny – jak również mniejszych miasteczek i wiosek, które znajdują się poza utartymi szlakami.

W jakim języku mówią Kolumbijczycy?

Językiem urzędowym w Kolumbii hiszpański. Na nasze nieszczęście – moje jedyne doświadczenie z tym językiem to dwutygodniowa podróż do Gwatemali. Przed wyjazdem zrobiłem sobie krótką powtórkę z tego co się nauczyłem.

Jedzenie w Kolumbii

Będąc w Kolumbii warto w lokalnych knajpach lub stołówkach pytać o menu del dia (menu dnia, gdzieś na forach znalazłem też informację, żeby pytać o corriente).

Jest to odpowiednik naszego dania dnia. Taki obiad składa się zwykle z sytej zupy, drugiego dania np. mięsa, ryżu i fasoli lub platanu oraz świeżego soku z owoców. Obiad dnia w Kolumbii jest tani. My płaciliśmy za niego od 4000 do 10000 COP (1,5-3,5 USD).

Tego rodzaju obiad może nie jest wykwintny, ale smakuje całkiem spoko i jest bardzo sycący. Nam często zdarzało się nie dojeść wszystkiego.

Warto spróbować arepy (małej tortilli przygotowanej z mąki kukurydzianek). Jest to właśnie typowe danie kuchni kolumbijskiej, tudzież wenezuelskiej. W restauracji danie przybiera formę arep nadziewanych składnikami.

Kolumbijska Kawa

W Kolumbii najbardziej popularną kawiarnią jest Juan Valdez. Jest to kolumbijska sieć, która specjalizuje się w kawie tinto. Mają oddziały w całym kraju i są znane z wysokiej jakości kawy i przyjaznej obsługi.

Byliśmy w sumie kilkanaście razy. Szukałem lokalnych kawiarni, których w Gwatemali było sporo, zwłaszcza w okolicy jeziora Atitlan i miasta Panajachel. W przypadku Gwatemali faktem jest, że te kawiarnie były założone przez Amerykanów lub w jednym wypadku przez Japończyka.

Wracając do Kolumbii, tutaj takowych nie spotkałem, a szkoda. Inna sprawa, że ich kawiarnie były pełne uroku. Dlatego byłem częstym gościem Juan Valdez. Co ciekawe nawet na lotnisku cena kawy była przyzwoita. Wydaje się, że jest to miejsce obowiązkowe przynajmniej raz.

Owoce w Kolumbii

Kolumbijskie owoce są dość zróżnicowane i do wyboru macie co najmniej kilka wyjątkowych. Popularnymi owocami w Kolumbii są:

 • Pouteria sapota, popularnie mamey zapote; tak naprawdę to istnieją jeszcze niespokrewnione owoce – czarne sapote, białe sapote i mamea amerykańska; z polskich owoców i warzyw najbliżej mu chyba do dyni;
 • Marakuja albo inaczej Męczennica – absolutnie jestem zakochany w tym owocu; kupuję nagminnie w Polsce;
 • Lulo albo Psianka lulo – w smaku połączenie kiwi, ale słodsze; w smaku ma też coś z marakui; dobry owoc na sen (dokładniej z uwagi na zawartość witamin z grupy B spożywanie lulo normalizuje sen);
 • Akka Sellowa albo Feijoa – mi osobiście nie podszedł, ale jest świetnym źródłem jodu;
 • Granadilla – słodki owoc, podobny do marakui;
 • Cholupa albo Gulupa albo stone granadilla – mniej znany kuzyn marakui;
 • Miechunka peruwiańska – to pewnie znacie z Polski;
 • Pitaja albo smoczy owoc – jw., osobiście nie jestem fanem;
 • Mangostan – absolutnie i o każdej porze 3 razy tak; niestety podczas naszego pobytu nie spotkałem;
 • Borojo – Indianie Choco lub Katio (Embera) wierzą, że borolo jest naturalnym afrodyzjakiem i nazywają owoc mianem soku miłości, przypisując mu właściwości viagry; owocu nie spotkałem, więc nie mogę ani zaprzeczyć ani potwierdzić działania 😉
 • Curuba albo Taxo – to jest owoc, którego najbardziej ch chciałbym spróbować w Kolumbii; nie trudno się domyśleć dlaczego – owoc wygląda jak połączenie marakui i małych bananów; jest pełny antyoksydantów;
 • Nieśplik japoński albo lokat lub szesek – przypomina jabłko;
 • Guanabana albo flaszowiec miękko ciernisty; w Polsce najbardziej znany jako czerymoja albo cherimoya – uwaga: nie jemy skórki! smak? połączenie ananasa i truskawki; jako ciekawostka kiedyś w marketach dostępna była herbata z flaszowcem.

Poza tym wiadomo banany (również te małe w smaku jak coś między bananem a jabłkiem), mango, ananasy, arbuzy, papaja.

Odnośnie bananów będąc w hipermarkecie można je pomylić z platanami, które są niedobre w smaku (są przeznaczone do smażenia). Banany na targu lub w sklepie mogą być zielone i potrzebują czasu, by dojrzeć. Łatwo je wtedy pomylić z platanami i odwrotnie.

Odnośnie warzyw to polecam Wam spróbować awokado. Po dojrzeniu są wyborne. Ja z powodzeniem przywiozłem ze sobą do Polski kilka twardych awokado.

Karta SIM w Kolumbii

Kartę SIM najłatwiej kupić na lotnisku w Bogocie. My kupiliśmy w sklepie z akcesoriami do telefonów komórkowych.

W ramach eksperymentu i za radami z forum drugą kartę prepaid zakupiliśmy w galerii handlowej w Cartagenie, w której był też hipermarket Exito. Były tam stoiska Virgin Mobile oraz Tigo. Ogólnie było nieco więcej formalności i cała operacja rejestracji trwała dłużej. Może to przez nasz marny język hiszpański. W każdym razie do aktywacji numeru będziesz musiał/a okazać swój paszport.

Do wyboru mieliśmy wspomnianego operatora Virgin Mobile i Tigo. Ceny pakietów są uzależnione od czasu ważności. W naszym wypadku, ponieważ potrzebowaliśmy internetu na 15 dni, taniej wychodził Tigo.

Co warto przywieźć z Kolumbii?

Dla nas szczególnie interesujące wydały się:

 • kolorowe torby na ramię;
 • kawa (kupiliśmy kilka paczek ziaren kawy w Salento oraz jedną Juana Valdeza);
 • czekolada (niezły wybór był również w samym Salento);
 • rękodzieło (podaję namiary na dokładne miejsce, gdzie warto kupić lokalne, niechińskie rękodzieło we wpisie o Salento).

Przywiózłbym także bawełniany hamak i wełniany koc. Natomiast nabyłem je już na wakacjach w Gwatemali. Dokładniej koc kupiłem, a hamak wymieniłem na targu za zapasowy telefon.

W Cartagenie zakupiłem jeszcze kolorowy, ręcznie malowany kubek, ale niestety pomimo zapewnień sprzedawczyni nie nadaje się on do picia. Ma nieprzyjemny posmak.

Torba z Kolumbii
Torba z Kolumbii

Ciekawostki o Kolumbii

 1. język – w Kolumbii mówi się czystym językiem hiszpańskim; to odmiana w porównaniu do innych krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie język jest najczęściej mieszanką hiszpańskiego i języków tubylczych.
 2. kawa – Kolumbia jest jednym z największych na świecie producentów kawy; dokładnie zajmuje trzecie miejsce po Brazylii i Wietnamie; Kolumbia znana jest z doskonałej kawy, ale najlepsze ziarna są głównie eksportowane.
 3. dni wolne – jeśli pracować to właśnie w Kolumbii, bo jest to kraj, który jest też liderem dni wolnych; w Kolumbii jest ich aż 18 w ciągu roku;
 4. cytryny – w Kolumbii nie spotkasz cytryn;
 5. papier toaletowy – w Kolumbii w WC nie ma papieru (serio);
 6. chipsy – w Kolumbii mają tylko 4 smaki Laysów 😉
 7. turystyka a Covid – turystyka zaliczyła w 2020 gigantyczny regres; liczba turystów odwiedzających Kolumbię spośród 4,5 mln w 2019 roku spadła w 2020 roku do 1,4 mln; w 2021 roku nadal nie podniosła się z kryzysu (Kolumbię odwiedziło wówczas 2,17 mln turystów);
 8. liczba ludności – Kolumbia jest 28. krajem na świecie pod względem liczby ludności (źródło: world population review)

Pytania od turystów o wakacje w Kolumbii

Jakie są najpopularniejsze miejsca do odwiedzenia w Kolumbii podczas wakacji?

Najpopularniejszymi miejscami turystycznymi w Kolumbii podczas wakacji są: Bogota, Medellin, Cartagena, San Andrés i Leticia.

Jak długi jest sezon turystyczny w Kolumbii?

Sezon turystyczny w Kolumbii trwa przez cały rok. Najlepsza pogoda pod kątem małej liczby opadów jest od grudnia do marca. Najwięcej turystów jest w grudniu, styczniu oraz podczas świąt wielkanocnych.

Czy mamy do czynienia z dużym ryzykiem kradzieży lub napadu na turystów odwiedzających Kolumbię na wakacje?

Ryzyko napadu lub kradzieży dla turystów odwiedzających Kolumbię jest umiarkowane, ale mimo to powinni oni być czujni i unikać ubocznych lokalizacji po zmroku. Na blogu Polski mieszkającej w Medellin można przeczytać jak została napadnięta i okradziona z iPhone’a na ulicy.

Czy warto jechać do Kolumbii?

Tak, Kolumbia jest zdecydowanie warta odwiedzenia! Kraj ten jest niesamowicie różnorodny, ma bardzo życzliwych mieszkańców, jest bezpieczny, a przy tym wciąż pozostaje stosunkowo nieodkryty przez turystów. Dodatkowo, koszty podróży i zakwaterowania są stosunkowo tanie w porównaniu z innymi krajami Ameryki Południowej.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że Kolumbia jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia – zwłaszcza jeśli szukasz czegoś poza utartym szlakiem. Mogę porównać Kolumbię do Gwatemali i w Kolumbii miałem poczucie pełnego spokoju i bezpieczeństwa. Kolumbia to miejsce idealne dla każdego!

Nadal nie jesteś przekonany lub przekonana? Przeczytaj moją relację z podróży do Kolumbii!

Jeśli uznałeś ten artykuł za wartościowy, podziel się nim z przyjaciółmi!

Postaw nam kawę!

To dla mnie największa radość, że korzystasz z moich postów i rekomendacji do planowania swoich wymarzonych podróży! Jeśli moje treści i porady pomogą Ci w osiągnięciu Twoich wakacyjnych celów, będzie mi miło, jeśli okażesz wdzięczność kupując mi energetyzującą filiżankę kawy. Inwestuję dziesiątki godzin w doskonalenie każdego postu, który może pomóc innym uzyskać jak najwięcej z ich podróży, a trochę kofeiny zawsze pomaga! :)

Close